9 Jan 2019 Некст Билд
Какво е архитектура, това е както процесът, така и продуктът, който произлиза от планирането, проектирането и изграждането на сгради или други структури и съоръжения. Архитектурните произведения, в материалната форма на сградите, често се възприемат като културни символи и като произведения на изкуството. Историческите цивилизации често се идентифицират с техните оцелели архитектурни постижения, както и описаното в историческите книги, за някой все още не индефицирани съществували архитектурни обекти.Думата архитектурата идва от Архектукт съчетание на “архиект” и “творец”.
Това е процес и продукт на планирането, проектирането и изграждането на сгради и други физически структури.Думата архитектура се приема веднъж като общ термин, който описва сгради или други физически обекти и структури, самото изкуство и наука за проектиране на сгради. Също така архитектура може да се използва и като описване на стилът и метода на изграждане на сгради и други физически структури.Може да се използва и за описване на знанията за изкуството, науката, технологиите и човечеството.Използва се и за проектната дейност на архитекта от макроравнище (градски дизайн, ландшафтна архитектура) до макроравнище като конструктивни детайли и мебели.
Има често използване на думата във връзка със самата практика на архитекта, където архитектура означава предлагане или предоставяне на професионални услуги във връзка с проектирането и изграждането на сгради или изградена среда.
Някой известни и малко известни исторически факти
Най-ранната оцеляла писмена работа на тема архитектурата е De архитектура от римския архитект Витрувий в началото на 1 век от н.е. Витрувий споделя в своя труд, че една добра сграда трябва да задоволи трите принципа на firmitas, utilitas, venustas, известни още като – твърдост, стока и наслада. Еквивалентът в съвременния английски е:
Устойчивост – сградата трябва да се издигне здраво и да запази своето добро състояние.
Употреба – трябва да е подходящ за целите, за които се използва.
Красотата – трябва да е естетически приятна.
Витрувий е категоричен, че архитектът трябва да се стреми да изпълни възможно най-добре всеки един от тези три атрибута.
Леон Батиста Алберти, който разработва идеите на Витрувий в неговия трактат De Re Aedificatoria, вижда красотата в пропорциите, въпреки че орнаментът също играе роля. За Алберти правилата на пропорционалност са онези, които управляват идеализираната човешка фигура, златната средна.
Най-важният аспект на красотата, следователно, е присъща част от обект, а не нещо, прилагано повърхностно, и се основава на универсални, разпознаваеми истини.
Климатични, технологични, религиозни и културни фактори влияят на развитието на архитектурните стилове.
Въпреки, че развитието на архитектурата пряко зависи от историческото време, не във всички случай стиловете се променят последователно, възможно е да има известно едновременно съществуване на стилове като алтернативи един на друг (симбиоза между барок и класицизъм, модернизъм и еклектикизъм, функционализъм, конструктивизъм и ар-деко).
Това са отделни архитектурните стилове от глобално значение:
Първобитна архитектура
Антична архитектура от 8 век пр н.е. – 5 век.
Романски стил. 10 – 12 в.
Готика. 12 – 15 в.
Ренесансова архитектура. Началото на 15 – началото на 17 в.
Барок. Края на 16 век – края на 18 в.
Рококо. Началото на 18 – края на 18 в.
Класицизъм. Средата на 18 и през 19 в.
Еклектика. 1830-те – 1890-те години.
Модерн. 1890-те – 1910-те години.
Модернизъм. Началото на 1900-те – 1980-те години.
Конструктивизъм. 1920-те – началото на 1930-те г.
Постмодернизъм. От средата на 20 век.
Хай-тек. От края на 1970-те години.
Деконструктивизъм. От края на 1980-те г.
Динамична архитектура. От началото на 21 век.
Параметричен дизайн
Следва продължение…